Slovenci so pri vstopu v zakonsko zvezo povprečno stari 32,6 let; Slovenke pa 30,7 let. V letu 2021 je bilo največ porok v avgustu; nato pa še v juliju, juniju in septembru.
Bodita srečna zakonca:
- Odkrijta svoj jezik ljubezni, da bosta parnerju znala izkazovati ljubezen, na način, ki najbolj ustreza njegovi naravi in osebnosti.
- Eden pri drugem iščita močne lastnosti in ne pričakujta, da bo eden nadomestil drugega pri nalogah.
- Opravljajta vsakodnevne naloge skupaj: skupaj kuhajta, pospravljajta, pojdita na sprehod in v trgovino.
- Bodita prijazna drug do drugega in se vsake toliko časa domislita šale, ki bo spravila drugega v smeh.
- Pričakujta in sprejmita spremembe. Nikoli ne bo samo po vaše ali samo po njegovo.
- Normalno je, da se včasih ne strinjata. V miru se pogovorita in najdita rešitev, ki ustreza obema.
- Vsake toliko časa pripravite partnerju presenečenje: lahko ga presenetite z njegovo najljubšo večerjo, načrtujete in ga povabite na izlet.
- Praznujta malenkosti, majhne dobre trenutke.
Samo 20 % parov se odloči, da bodo zavestno delali na odnosu.
Priprave na skupno življenje
Sklenitev zakona pomeni začetek nove poti, na katero se pripravita. Analizirajta svoje navade in se dogovorita, katere bosta obdržala, katere spremenila. Poskusita več načinov reševanja konfliktov in se dogovorita, katere ukrepe bosta izvedla, kadar bo ogenj v strehi. Že v času pred poroko se ob odločanju spomnita eden na drugega in sprašujta »Kaj pa ti misliš?« Če se poročata cerkveno, bosta obiskovala tečaj priprave na zakon, pa tudi če se poročata le civilno, lahko obiščeta svetovanje, kjer se bosta ob podpori voditeljev pogovarjala o različnih temah, ki zadevajo zakonce.
Ljubezen je edina stvar, ki spodbuja moč misli in ustvarjalnosti, tisto nekaj, kar nas očiščuje in osvobaja. (Paulo Coelho)