Če sklepate zakonsko ali partnersko zvezo s tujim državljanom, se oglasita na UE vsaj 30 dni pred datumom, ki sta si ga izbrala za poročni dan, da se preverijo ustrezni dokumenti, ki ne smejo biti starejši od 6 mesecev (ne velja za potni list):
- izpisek iz rojstne matične knjige,
- potrdilo o samskem stanu,
- potrdilo, ki ga izda pristojni organ države, katere državljan je bodoči zakonec, da ni zadržkov za sklenitev zakonske zveze (če ga država izdaja) in
- dokaz o državljanstvu (potna listina).
Listine morejo biti najprej overjene v državi izvora, nato še v Sloveniji. Overitev listin ni potrebna med državami podpisnicami Haaške konvencije, tistimi, ki imajo s Slovenijo sklenjene bilateralne sporazume o priznavanju listin in za izpiske na večjezičnih obrazcih na podlagi Dunajske in Pariške konvencije. Če določena država vseh potrdil ne izdaja, jih mora bodoči zakonec izjaviti z izjavo na zapisnik. Če tujec ne razume slovenskega jezika, mora biti prisoten ob prijavi na poroko in na obredu sodni tolmač ali uradni prevajalec.
Poroka v tujini
Obrnita se na matično službo tiste države, v kateri se želita poročiti, pomaga pa vam lahko tudi slovensko veleposlaništvo v tej državi. Navadno potrebujeta iste dokumente, kot če se v Sloveniji poroča tuji državljan (zgoraj navedeni), a ima vsaka država lahko tudi svoja pravila, kot so roki prijave, druga dokazila, javni oklici. Po poroki morata obstoj zakonske ali partnerske zveze priglasiti še v slovenskem matičnem registru tako, da predložita overjen izpisek o sklenitvi, ki sta ga prejela v tujini.